All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum thick sheet 2mm ] match 384 Products.
1050 1100 3003 Color Coated Aluminum Coil with PE Paints
| Product Name: | Color (Coating) Aluminum Coil/Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000Series, 3000Series, 5000Series, 6000Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
1050 1060 1100 3003 HO Aluminum Circle Round For Cookwares Kitchen Utensils And Lights
| Product Name: | Aluminum Disc Circle,aluminium Circle 1100,aluminium Disc |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
PVDF Coated 1100 3003 3004 3105 5052 Aluminum Coil Color Roll White
| Keyword: | Coated Aluminum Coils , PVDF Color Coated Aluminum Coil, 1100 Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
PVDF Coating Color Coated Aluminum Alloy Metal Aluminium Coil
| Alloy/Grade: | 1050 1070 3003 3004 5052, Etc |
|---|---|
| Temper: | O H12 H14 H18 H24 H32 H111 H112, Etc |
| Thickness: | 0.2mm-6.5mm |
Embossing 3004 H22 Color Coated Aluminum Coil For Industry
| Product Name: | Painted Aluminum Coil/Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000Series, 3000Series, 5000Series, 6000Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
Custom Color Embossing PVDF Coating Painted Aluminum Coil
| Product Name: | Painted Aluminum Coil/Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000Series, 3000Series, 5000Series, 6000Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
White Blue Green Color Coated Aluminum Coil Pvdf Paint Coated Coils
| Keyword: | White Coated Aluminum Coils , Blue Aluminum Coil, Pvdf Aluminum Paint Coated Coils |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
5052 Colored Aluminum Coil Exquisite Appearance 032 Aluminum Coil Aluminum Painted Coil
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Width: | 20-2400mm |
1060 Insulation Color Coated Aluminum Coil 0.5mm Thickness
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Construction PVDF Color Coated Aluminum Coil Rust Prevention
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

