All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum thick plate ] match 613 Products.
PE PVDF Coating Color Coated Aluminum Coil For Bright & Colorful Interior Decoration
| Product Name: | Painted Aluminum Coil/Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000Series, 3000Series, 5000Series, 6000Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
2 Compartment Aluminum Foil Container With Llid Capacity 750ml Serving Pan
| Name: | 2 Compartment Takeaway Food Containers |
|---|---|
| Material: | 3003 3004 8011 |
| Type: | Tray |
Aluminum Led 3D Sign Trim Color 1060 1070 Channel Letter For Coil
| Series: | 1000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Width: | 3-2600mm |
Cookware Aluminum Disc Alloy 1050 1060 1100 3003 3004 3104 5052
| Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.15-6.5mm |
1060 H12 Mirror Aluminum Lighting Reflective Aluminum Sheet Coil With Film
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
Embossed 0.25mm 4x8 7075 Anodized Aluminum Sheet Metal For Ice Box
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1050 1060 3003 Alloy Non Stick Pot Aluminum Circles Cooking Utensils
| Alloy: | 1050 1060 3003 3105 3004 |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H16, H18, H22, H24, H26, Etc |
| Diameter: | 50mm-1600mm(Or Customized According To Customer Requirements) |
200 Sq Ft Aluminum Foil 0.014mm X 30cm X 61m Foil Roll Wrappers
| Material: | 8011 Alufoil |
|---|---|
| Thickness: | 0.006mm(6micron) - 0.2mm (200micron) |
| Width: | 120- 1500 Mm (tolerance:± 1.0mm) |
Aluminum Strip / Tape 1050 3105 0.2-4mm Thick Aluminum Strip For Battery Material
| Model Number: | 1050 3105 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Width: | 7-1000mm |
0.75mm Aluminium Plate Supplier 1100 6061 7005 Sheets
| Keyword: | 0.75mm Aluminium Plate,1/4 Aluminum Sheet,6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

