All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum sheets supplier ] match 330 Products.
Anodizing Aluminium Round Circle Disc Sheet 1050 1060 1070 1100 3003 3004 8011
| Thickness: | 0.13-6.5mm |
|---|---|
| Diameter: | 80-1000mm |
| MOQ: | 3 Tons |
T3 T8 T351 T851 Deep Drawing Aluminium Discs Circles
| Product Name: | Aluminum Round Circle |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Alloy T351 Temper Aluminium Plate 12mm 15mm For Ceiling
| Keyword: | Price Of Aluminum Plate,16mm Thick Aluminum Plate,25mm Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Painted Color Coated Aluminium Plate T851 For Construction Materials
| Keyword: | Color Coated Aluminum Coil,Painted Aluminum Sheet,Aluminum Plate For Construction Materials |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
2mm Marine Grade 5083 Aluminium Plate 0.2mm Thickness
| Product Name: | Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.3mm Anodized Aluminium Plates
| Keyword: | 8 X 4 Aluminium Sheet,0.7mm Aluminium Sheet,aluminium Sheet 1mm |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
High Reflective Clear Polished Reflector Specular Aluminium Plate Mirror Finish
| Product Name: | High Reflective Mirror Finish Aluminium Plate,clear Polished Reflector Specular Aluminium Sheet,aluminum Mirror Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
Aluminium Plate 20mm Thick Aluminium Plate 5083 H111 Aluminium Plate 6061 T6
| Keyword: | Aluminium Plate 20mm Thick, Aluminium Plate 5083 H111,aluminium Plate 6061 T6, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1100 3003 1050 1060 3005 3105 Polish Round Disc Aluminium Circle Disc For Cookwares
| Keyword: | 3003 3005 3105 Aluminium Circle,1050 1060 1100 Aluminium Disc,Aluminium Circle For Cookwares |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
Mill Finish Anodized Aluminium Circle Plate 10 Inch 1mm
| Product Name: | Aluminum Circle/Disk |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |

