All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 356 Products.
1060/3003 Alloy Aluminum Discs Corrosion-Resistant for Frying Pan/Rice Cooker Pot
| Alloy: | 1050,1060,1070,1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 50mm-1200mm (customer Requirements) |
Customizable 1050/1060/3003 Aluminum Circle Discs for Africa/Middle East
| Alloy: | 1050,1060,1070,1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 50mm-1200mm (customer Requirements) |
1xxx 3xxx 5xxx 0.3-0.7mm Thickness Aluminum Trim Coil Aluminum Channel Letter Coil Roll
| Keyword: | 1xxx 3xxx 5xxx Aluminum Coil, Aluminum Trim Coil, Aluminium Coil Roll 0.7 Mm Thickness |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 2mm 1100 3003 Color Coated Aluminum Coil For Channel Letter
| Keyword: | 1050 2 Mm Aluminum Coil,aluminum Coil For Channel Letter,color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4mm 6mm Aluminium Coil 6000 Series Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 6061t6 Aluminum Sheet,aluminum Sheet Coil Roll,metal Sheet Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
0.1mm Aluminum Alloy Strip 1050 1060 1070 1100 3A21 3003
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodizing, Powder Coating, Brushing, Polishing, Sand Blasting, Etc. |
|---|---|
| Length: | Customized |
| Tolerance: | ±0.02mm |
Aluminum Color Coated Strip Coil Roll 3003 3005 3105 Alloy Grade Prepaint
| Color: | Ral Series Or Customized |
|---|---|
| Width: | As Per Your Requirements |
| Certificate: | ISO9001, SGS, CE, CTC |
0.5 Mm Aluminum Strip Aluminum Coils Strip For Industry Building Packing
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Width: | 3-2600mm |
Aluminum Roll Coil 1060 1100 3003 H12 GB/T3880 1.2mm 2.5mm Aluminum Sheet for Cladding
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
1060 3003 3004 5052 Pre Painted Aluminum Coil Color Coated Coil
| Color: | Ral Series Or Customized |
|---|---|
| Application: | Roofing, Wall Cladding, Ceiling, Advertising Board |
| Certificate: | ISO9001, SGS, CE, CTC |

