All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 455 Products.
Embossed Diamond Aluminum Plate 5754 5052 Aluminum Checkered Plate 1050 3003 Embossed Aluminum Coil
| Keyword: | Embossed Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checkered Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000-8000 Series |
| Temper: | O - H112 |
Custom Anodized Black Aluminum 4x8 Aluminium Sheet Anodized Aluminum Plates And Rolls
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,black Anodized Aluminum Sheet,custom Aluminium Sheet Anodized |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Embossed Diamond Aluminum Plate 6083 6063 aluminum checker plate sheet
| Keyword: | Embossed Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate Sheet,checker Plates Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
aluminum tread plate aluminum checker plate Orange Peel Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminum Tread Plate,Aluminum Checker Plate ,Orange Peel Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
2mm 3mm 4mm Aluminum Sheet Marine Grade Alloy 6063 6061 Aluminum Plate
| Alloy: | 6061 6063 |
|---|---|
| Temper: | T6, T651, T4, T851, Etc |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
3105 3003 H14 Aluminum Sheet Plate 1.2mm 4mm 7mm 16mm Thick Aluminum Sheet For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,aluminum Sheet For Traffic Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
3003 3105 H14 Aluminum Plates Sheet Metal 1.2mm 4mm 7mm 12mm Thick 4x10
| Keyword: | 4x10 Aluminum Sheet Metal,7mm Thick Aluminum Sheet,aluminum Sheet 12mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Manufacture Anodized Aluminum Sheet 4mm 6mm 1060 3003 5083 6061 Aluminum Plate
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Thickness: | 0.2mm-20mm |
| Length: | 1-12m Or Customized |
1100 1050 1060 3003 3105 Polishing Aluminum Disc Circle Plate Aluminium Disk For Cookware
| Product Name: | Aluminium Circle 3003,1060 Aluminum Circle Disc,aluminum Circle Round Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
5052 H32 1060 H24 Al Embossed Aluminium 3003 H14 Aluminum Checkered Plate
| Grade: | 1100 3003 5052 5754 |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Temper: | O-H112 |

