All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 455 Products.
12mm Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil
| Keyword: | 12mm Aluminum Plate,5mm Aluminum Sheet,0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Embossed Aluminum Sheet Price 1060 H24 3003 5052 Checkered Embossing Aluminum Plate
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Thickness: | 0.5mm-10mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
Custom 5 Bar Pattern 0.8*1220*2440 Aluminum Checkered Plate 3003 5754 Embossed Sheet for Elevator Floor
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Processing: | Cutting, Bending, Punching, Etc. |
8011 Aluminum Plate Is Used To Produce Bottle Caps 0.21mm
| Thickness: | 0.21mm |
|---|---|
| Width: | 20-3000mm,etc |
| Surface Treat: | Mill,bright,polished,hair Line,brush,checkered,embossed,etching,etc |
Aluminium Plate Manufacture 6061 Aluminum Sheet Price Per Kg 6082 T6 6061 T651 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminum 6061 T6 Thickness 4mm, Aluminum Coil Sheet, Aluminum 6061 T4 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.1mm Anodized Aluminum Sheet Plate 5mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm T351
| Name: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
Custom Aluminum Sheet 5083 5086 H321 H116 Marine Aluminum Plate Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium Plate Marine,custom Aluminum Sheet,5083 Marine Aluminium Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
ASTM 5005 5083 Alloy Aluminum Plate 2mm 3mm 5mm 10mm Thick Aluminium Plate For Marine
| Keyword: | Aluminium Plate,5005 Aluminium Plate,5083 Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Aluminium Alloy: | A5052,A5005,A5083,A5754 |
ASTM 5005 5083 Alloy Aluminum Plate 2mm 3mm 5mm 10mm Thick Aluminium Plate
| Keyword: | Aluminium Plate,5005 Aluminium Plate,5083 Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Aluminium Alloy: | A5052,A5005,A5083,A5754 |

