All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 455 Products.
Aluminum Alloy Plate High Corrosion 3003 3105 3005 H14 H24 H112 H16 H22 H32 Aluminum Sheet In Roll
| Keyword: | Aluminum Sheets 3003,Aluminum Sheet In Roll,Aluminum Alloy Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | A3003,A3004,A3105 |
4x10 Aluminum Sheet Metal 2mm 4mm Thickness 3003 5052 H112 5083 A6061 T6 Aluminum Alloy Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Diameter 80 To 1000mm Aluminum Circle 0.13 To 6.5mm 3003 Manufacturer From China
| Keyword: | 3003 Aluminum Circle,3003 Aluminum Disc,240mm Aluminum Circle |
|---|---|
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
| Surface Treatment: | Coated, Mill Finished |
Aluminum Coil 1050 1060 1100 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil,3003 3105 Aluminum Coil,5052 6061 Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sheet Supplier 3003 5083 H111 Aluminium Plate Sheets Rolls
| Keyword: | Aluminum Sheet Supplier,aluminium Plate 5083 H111,aluminum Plate Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
3003 Checkered Aluminum Alloy Plate Noneslip 5 Bars Patterned Aluminum Checker Plate Sheet For Trailers
| Keyword: | 3003 Checkered Aluminum Alloy Plate,Aluminum Checker Plate,5 Bars Patterned Aluminum Plate |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
3003 Aluminum Diamond Plate 100mm 5 Bar Pattern Aluminum Plate for Trailers/Floor
| Keyword: | 3003 Checkered Aluminum Alloy Plate,Aluminum Checker Plate,5 Bars Patterned Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
3003H And 8011 H14 Aluminum Coil Aluminum Sheet Aluminum Roll
| Keyword: | 3003H Aluminum Coil,8011 H14 Aluminum Coil,3003 H14 Aluminum Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Cookware Usage 1050 1060 3003 Disk Disc Aluminum Spirt Disc Circle
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, Etc |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16, H18,H24,H32,etc |
| Thickness: | 0.13mm—6.5mm |
Colour Aluminum Roll 3003 H24 Color Coated Aluminum Coil Prepainted Aluminum Coil for Constructions
| Keyword: | Prepainted Aluminum Coil,Color Coated Aluminum Coil,Aluminum Coil For Constructions |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |

