All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium roof sheet ] match 128 Products.
Stucco Embossed Aluminum Plate Sheet Aluminum Checker Plate 5005 H34 Aluminum Diamond Plate
| Keyword: | Stucco Embossed Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate,5005 H34 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Pattern Size: | Customized |
1060 1070 PE PVDF Coating Diamond Orange Peel Stucco Embossed Aluminum Coil
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.15mm-5.0mm |
5052 H34 Aluminum Coil Sheet Strip Aluminum Roofing Coil for Precision Engineering and Manufacturing
| Certificate: | SGS, ISO, RoHS, Etc. |
|---|---|
| Surface: | Mill Finish |
| Application: | Aluminum Window, Door, Curtain Wall, Hand Railing, Normal Aluminum Profile, Decorative And Industrial Aluminum Profile |
1100 Aluminum Coil Industrial Grade Pure 1mm 2mm 3mm 5mm Mill Finish
| Alloy/Grade: | 1000 Series |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
1060 0.3mm 0.6mm 1.2mm Thickness Aluminum Coil Roll Stock
| Keyword: | Cold Rolled Aluminum Coils, Aluminum Coil For Roofing |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
Thickness 0.1-3.0 mm Aluminum Coil Roll Strip Width 3-2600 mm SGS Certified Material for Manufacturing
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
SGS Certified Aluminum Strip Coil Featuring Mill Finish Free Sample Excellent for Consumer Goods and Packaging Materials
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
Insulation 1060 3003 3004 Aluminum Coil Skin 0.45mm 0.5mm For Pipe Packaging
| Alloy: | 1050/1060/1100/3003/3004 |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.1-300mm |

