All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium roof sheet ] match 128 Products.
H112 Aluminum Diamond Sheet Checkered Plate 1060 3003 5754
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate,Brushed Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom 4 X 8 Aluminum Checker Plate 1.5mm 5754 5083 3003 Embossing Aluminum Diamond Plate Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Tread Plate 4x8,Aluminum Diamond Tread Plate, Aluminium Chequer Plate Sheet |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
5052 H32 1060 H24 Al Embossed Aluminium 3003 H14 Aluminum Checkered Plate
| Grade: | 1100 3003 5052 5754 |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Temper: | O-H112 |
Aluminum Checkered Plate Sheet 3003 3004 3005 H22 Aluminum Diamond Plate Sheets
| Keyword: | Aluminum Diamond Plate Sheets,3003 Aluminum Checkered Plate Sheet,3005 Aluminum Checkered Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 |
3000/5000 Series Chinese Manufacturer Supply 5 Bar & Diamond Aluminum Checker Plate Aluminum Sheet
| Keyword: | Diamond Aluminum Sliver Mesh Sheet,Color Coated Embossed Aluminum Sheet,embossed Aluminium Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
5 Bars Pattern Diamond Aluminum Checker Sheet 5083 Embossed Aluminum Sheet Manufacturer In China
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
1050 H18 Aluminum Coil 3105 O Temper 0.3mm-6mm for Roofing Width 1000mm-1500mm
| Name: | 1050 H18 Aluminum Coil 3105 O Temper |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.2mm-8.0mm |
Manufacturer In China Supplier Aluminum Sheet 0.15-25.0 Mm Alloy Sheet Aluminum Plate
| Material: | 1 3 5 6 8 Series Aluminium Alloy |
|---|---|
| Packing: | Wooden Pallet |
| Width: | 10mm-2200mm |
PVDF Coating Color Coated Aluminum Alloy Metal Aluminium Coil
| Alloy/Grade: | 1050 1070 3003 3004 5052, Etc |
|---|---|
| Temper: | O H12 H14 H18 H24 H32 H111 H112, Etc |
| Thickness: | 0.2mm-6.5mm |
Aluminum Coils Aluminium Coil Roll Color Coated Aluminum Coils Sheet Metal Roll
| Alloy: | 1050 1100 3003 3004 5051 5052 6061 |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
| Thickness: | 0.2-6.5mm |

