All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium roof sheet ] match 128 Products.
Aluminum Diamond Plate Sheets Aluminium Checker Plate 3mm 8x4 aluminium chequer plate
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 Aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1xxx 3xxx 5xxx 6xxx 8xxx Series Diamond Embossed Aluminum Checkered Plate 1.5mm Aluminium Tread Plate
| Keyword: | Diamond Embossed Aluminum,Aluminum Checkered Plate,Aluminium Tread Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum |
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
5083 Anodized Aluminum Sheet Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Sheet
| Keyword: | 5083 Aluminium Plate,5083 Aluminum Sheet,5mm Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |
Boat 5083 H111 Aluminium Plate Marine Grade Bending Decoiling
| Keyword: | Marine Aluminum Sheet,5000 Series Marine Grade Aluminum Plate,Aluminum Sheet For Boat |
|---|---|
| Tolerance: | ±1% |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Thick 0.8mm Pure Blank Aluminium Plate 3003 H14 ASTM B209
| Keyword: | Blank Aluminum Plates,aluminum Sheet 0.8mm,pure Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Dc Cc 3003 H14 1060 Stucco Embossed Aluminum Coil Aluminium Checker Plate Sheet
| Product Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
aluminum checker plate 5 bar 1000 Aluminum Checkered Plate And Sheet Weight
| Keyword: | Aluminum Checker Plate 5 Bar 1000,aluminum Checker Plate 1000,Aluminum Checkered Plate And Sheet Weight |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Strength 6061 Aluminum Alloy Plate H32 Sheet For Packaging
| Keyword: | 6061 Aluminium Plate,aluminum Sheet For Packaging,6061 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |
Free Sample Thickness 0.15mm-600mm Aluminum Diamond Plate Sheet Aluminium Sheet Checkered Aluminum Sheets
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate,Brushed Aluminium Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |

