All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 236 Products.
Marine Aluminium Plate Alloy 5083 5052 5754 5005 h34 Aluminum Sheets Metal
| Keyword: | Aluminium Plate Alloy,5754 Aluminium Plate,5005 H34 Aluminum Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 5000 Series |
0.3mm Anodized Aluminium Plates
| Keyword: | 8 X 4 Aluminium Sheet,0.7mm Aluminium Sheet,aluminium Sheet 1mm |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminum Coil 1050 1060 1100 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil,3003 3105 Aluminum Coil,5052 6061 Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
7075 T6 Aviation Grade Aluminium Plate Anodized Mill Finish
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,aluminium 7075 T6,7000 Series Aluminium Alloy Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
12mm 20mm Thick Aluminium Plate Aluminum Thick Plate 6061-T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061-t6 Aluminum Sheet,aluminum Thick Plate,aluminium Plate 20mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1xxx 3xxx Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria 0.3mm-0.7 Aluminium Roofing Sheet
| Keyword: | Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria,aluminium Sheet 0.3mm,aluminium Roofing Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom Aluminium Plates 6061 T4 6063 6083 5754 5053 A5052 H32 Aluminum Sheet Coil Roll
| Keyword: | Custom Aluminium Plates,aluminum Sheet Coil Roll,a5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
High Reflective Clear Polished Reflector Specular Aluminium Plate Mirror Finish
| Product Name: | High Reflective Mirror Finish Aluminium Plate,clear Polished Reflector Specular Aluminium Sheet,aluminum Mirror Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
Custom Aluminum Sheet 5083 5086 H321 H116 Marine Aluminum Plate Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium Plate Marine,custom Aluminum Sheet,5083 Marine Aluminium Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Thick 0.8mm Pure Blank Aluminium Plate 3003 H14 ASTM B209
| Keyword: | Blank Aluminum Plates,aluminum Sheet 0.8mm,pure Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

