All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum coil ] match 331 Products.
Anodized Aluminum Sheet 1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate,Aluminum Plate For Cookwares And Lights |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Custom Anodized Black Aluminum 4x8 Aluminium Sheet Anodized Aluminum Plates And Rolls
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,black Anodized Aluminum Sheet,custom Aluminium Sheet Anodized |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1050 1060 1100 3003 HO Aluminum Circle Round For Cookwares Kitchen Utensils And Lights
| Product Name: | Aluminum Disc Circle,aluminium Circle 1100,aluminium Disc |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | 1050 1060 1100 3003 Aluminum Plate, Aluminum Plate For Cookwares And Lights, 5083 6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1100 1060 3003 3105 1.2mm 2mm 3mm Thick Aluminum Plates Sheets For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.8mm 1.5mm Custom Embossed Aluminum Diamond Sheet 4 X 8 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | 0.8mm Embossed Aluminum Sheet,4 X 8 Aluminum Checker Plate,4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
Cookware Aluminum Disc 1050 1060 Aluminum Round Circle
| Keyword: | 3003 Aluminum Circle,china Aluminum Circle,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
T351 Pan Colored Coat Aluminum Disc H18 Mill Finish For Cooker
| Keyword: | Polishing Aluminium Disc,30mm Aluminum Circle,induction Base Aluminum Circle For Cookware |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
Factory Price 1050 Aluminum Sheet O-H112 Aluminum Plate Manufacturer
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet,1050 Aluminum Sheet Factory |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |

