All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum coil ] match 331 Products.
Marine Grade Aluminum 5052-h32 5005 H34 H14 Aluminum Plates 3 cm 15mm Thick Aluminum Sheet
| Keyword: | Marine Grade Aluminum 5052-h32,aluminum Plates 3 Cm Thick,aluminum Sheet 15mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3105 H18 Thin Aluminum Strip For Transportation Track Usage
| Grade: | 3000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Width: | 20-1550mm |
Decorative 1xxx Series LED Lighting Coated Aluminum Strip 0.2mm Thick Aluminium Coil
| Aluminum Alloy: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
Corrugated Aluminium Roofing Custom Aluminum Sheet Metal Aluminium Roofing Coil
| Keyword: | Corrugated Aluminium Roofing,aluminum Sheet Metal Custom,Aluminium Roofing Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Plate Sheet 5mm 12mm Aluminum Sheet Plate 3003 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003,12mm Aluminum Plate,aluminum Sheet Plate 5mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5000 Series Almg3 5754 Aluminum Sheet Mill Finish For Roofing Ceiling
| Keyword: | Almg3 5754 Aluminum Sheet,Mill Finish Aluminum Sheet,Roofing Ceiling Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Certificate: | ISO, RoHS |
Aluminum Thick Plate 5052 5083 6061 Aluminum Sheets Plate For Boat
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,6061 Aluminum Sheets Plate,5052 5083 Aluminum Sheets Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ISO, RoHS |
Marine Aluminium Plate 5754 5052 H32 4mm Aluminum Sheet For Trailers
| Keyword: | Marine Aluminium Plates,aluminum Sheet For Trailers,5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
2mm 4mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate 5052 5083 A6061 Aluminum Alloy Sheet Metal
| Keyword: | 6061 Aluminum Metal Sheet,aluminum Plate 5052 5083 6061,2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4x10 Aluminum Sheet Metal 2mm 4mm Thickness 3003 5052 H112 5083 A6061 T6 Aluminum Alloy Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

