All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
3mm 6mm Aluminium Checker Plate 0.25 aluminum diamond plate 4x8 sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Checker Plate,aluminium Checker Plate 6mm,0.25 Aluminum Diamond Plate 4x8 Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
SGS 1xxx 3xxx 5xxx 8xxx Series Aluminum Diamond Plate Sheets embossed aluminum sheet
| Product Name: | Diamond Embossed Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mirror Finish Aluminum Sheet Roll Mirror Polish Aluminum Plate Roll Strip
| Product Name: | Mirror Finish Aluminum Sheet Roll,Mirror Polish Aluminum Plate,Aluminum Plate Roll Strip,Aluminum Mirror Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate Sheet 100mm Width
| Keyword: | 2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate,4 Mm Aluminum Sheets,6061t6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Cutting Aluminum Sheet Metal Alloy 3003 3105 3005 10 Mm 1.5 Mm Thickness Aluminum Plate For Roof
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal,1.5 Mm Thickness Aluminum Sheet,Aluminum Plate For Roof |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 3003 3004 3005 3105 |
3mm Embossed Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Checkered Sheet
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 Aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3xxx 3003 Color Prepainted Bending Roof Alloy Coated Aluminum Coils For Gutter
| Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Grade: | 1100, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3104, 3105, 5005, 5052, 5754 Etc. |
| Thickness: | 0.2-6.5mm |
3003 H18 Aluminum Coil 0.5mm X 1220mm For Honeycomb Sheet Use
| Alloy/Grade: | 3000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
| Thickness: | 0.1-300mm |
Mill Finish Dia 350mm H24 Aluminum Disc For Cookware Lighting
| Product Name: | Aluminum Disk |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1600mm Width Aluminum Checkered Plate Five Three Bars Aluminum Checker Plate Sheet
| Product Name: | Diamond Embossed Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |

