All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
Mirror 1100 3003 Aluminum Strip Metal Strip Brushed Polished
| Alloy: | 1050 1060 3003 3004 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H24, H26, Etc |
| Thickness: | 0.2-2.0mm |
Factory High Quality 5000 Series Aluminum Diamond Checkered Plate Embossed Aluminium Diamond Sheet
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
0.7mm 0.5mm 1050 H14 H24 Aluminum Coil For Thermal Insulation Aluminum Skin
| Alloy: | 1050 1060 1100 3003 5052 5083 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.5-200mm |
5052 Colored Aluminum Coil Exquisite Appearance 032 Aluminum Coil Aluminum Painted Coil
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Width: | 20-2400mm |
Customized 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Hot Rolled DC Material Process Ideal for cooker&Industrial Applications
| Applications: | Cookware, Utensils, Traffic Signals, Etc |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 3003 3105 3004 |
| Technique: | CC/DC |
3003 6061 Aluminum Checker Plate Aluminum Diamond Tread Plate 5 Bars Embossed Anti-Slip Patterned Diamond Sheet
| Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
Aluminum Roll Coil 1060 1100 3003 H12 GB/T3880 1.2mm 2.5mm Aluminum Sheet for Cladding
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
Solar Reflective Film 1060 5mm H112 Aluminum Mirror Sheet
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.1mm-5mm |
1xxx 3xxx 5xxx 6xxx Series Aluminum Checker Plate Aluminum Tread Plate Aluminum Diamond Plate
| Keyword: | 1xxx 3xxx 5xxx 8xxx Series Aluminum Tread Plate,Aluminum Checker Plate,Aluminum Diamond Metal Plate |
|---|---|
| Brand: | Henan Yongsheng |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
3105 3003 H14 Aluminum Sheet Plate 1.2mm 4mm 7mm 16mm Thick Aluminum Sheet For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,aluminum Sheet For Traffic Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

