All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
China Factory 8011 Aluminum Foill Roll Price Food Grade Foil
| Keyword: | 8011 Aluminium Foil Roll,Food Grade Aluminum Foil,8011 Aluminum Foll Price |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Raw Material Aluminum Circle 1100 For Non Stick Pot Pan
| Alloy: | 1100 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.13-6.5mm |
8079 8006 Paper Aluminum Foil Jumbo Food Packaging 11 Micron 35 Micron Aluminum Foil Jumbo Roll
| Keyword: | Paper Aluminum Foil,35 Micron Aluminum Foil, Aluminum Foil 1235 Jumbo Roll Food Packaging |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
Diameter 80 To 1500mm Aluminum Circle Mill Finish Customized Aluminum Circle Disc For Industrial Application And Fabrication
| Application: | Cookware, Automotive Parts, Electronics, Packaging |
|---|---|
| Loading Port: | Qingdao Port,Tianjin Port,Shanghai Port. |
| Tensile Strength: | 95-135MPa |
1050 1060 1100 3003 5052 Alloy Aluminum Coil Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil, 3003 Aluminum Coil, 5052 Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1060 1100 H24 Aluminum Coil Roll 1xxx 3xxx 5xxx 6xxx Series For Automotive
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Coil 1050 1060 1100 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil,3003 3105 Aluminum Coil,5052 6061 Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1070 1100 3003 5052 H28 H14 Prepainted Colored Coated Aluminum Sheet Coil Strip For Roofing
| Keyword: | Aluminum Sheet Coil For Roofing,Prepainted Colored Coated Aluminum Sheet Coil Strip,1050 1060 1070 1100 3003 5052 Aluminum Sheet Coil Strip |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | 1050 1060 1100 3003 Aluminum Plate, Aluminum Plate For Cookwares And Lights, 5083 6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1060 1050 1100 Pvc Prepainted Coating Color Aluminum Sheet Color Coated Coil For Gutter
| Keyword: | Pvc Coated Aluminum Sheet,aluminum Coated Coil Gutter,aluminum Color Coated Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |

