All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
Aluminum Round Disc 1050 1060 1100 H14 Aluminum Circle Sheet for Pot
| Name: | Aluminium Circle/Disc |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 3003 3005 |
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18 |
1060 1070 H12 Mirror Aluminum Lighting Reflective Aluminum Sheet Coil with Film
| Product Name: | 1060 1070 H12 Mirror Aluminum Lighting Reflective Aluminum Sheet Coil With Film |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
Customized Aluminum Circle Offering Excellent Corrosion Resistance And Lightweight Properties for Cookware
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 3A21, 5005, 5052, 5754, 5083, 6061, Etc. |
|---|---|
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
| Thickness: | 0.13 Mm-6.5 Mm |
1060 1070 PE PVDF Coating Diamond Orange Peel Stucco Embossed Aluminum Coil
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.15mm-5.0mm |
1050HO A3003 Aluminum Circle Round Disc Aluminum Sheet Pan Aluminium Disk For Cookware
| Product Name: | 1050HO Aluminum Circle Aluminum, Aluminum Sheet Pan, Aluminium Disk For Cookware |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
Custom Aluminum 25mm 30mm Aluminum Disc For Pan Non Stick Rice Cookers
| Product Name: | Aluminum 25mm Disc, Aluminum Disc Rice Cookers, Aluminum Circle For Pan Non Stick |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
Food Grade Aluminum Foil Paper 1100 1235 Aluminum Container Foil Width 1500mm
| Keyword: | Aluminum Foil,Aluminum Foil Paper,aluminum Foil Jumbo Rolls |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
2mm 1050 1060 1100 3003 8011 Sublimation Aluminum Round Disc Sheet Aluminum Circles For Cookware Pan Pot
| Keyword: | Sublimination Aluminum Disc,1100 Aluminum Circle,aluminum Circle 3003 |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061,8011 |
High Pressure Thin Aluminum Strip 1050 O 0.3x40mm 0.5x40mm 0.9x55mm 0.9x90mm
| Alloy: | 1050 |
|---|---|
| Product Name: | High Pressure Thin Aluminum Strip 1050 O Temper |
| Temper: | O-H112, Etc |
Aluminum Round Plate 1050 1060 1100 250mm 350Mm 780mm H14 Cookware Utensile
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 90mm-1020mm (customer Requirements) |

