All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 571 Products.
Aluminum Sheet Plate 5052 Aluminum Sheet 0.7mm Custom Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal Custom,aluminum Sheet 0.7mm,aluminum Sheet Plate 5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Sublimation Aluminum Blanks Sheet Roll Fabrication Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Sublimation Aluminum Sheet,aluminum Sheet Metal Fabrication,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Roofing Sheet Galvanized Aluminum Sheet Aluminum Roofing Sheet In Coils
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheet,aluminum Roofing Sheet In Coils,galvanized Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm Aluminium Sheet 10mm Aluminium Plate 5x10 Aluminum Sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Sheet,10mm Aluminium Plate,5x10 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
6061 Aluminum Sheet 6mm 5mm Aluminium Plate 4mm Aluminium Sheet
| Keyword: | 6061 Aluminum Sheet,5mm Aluminium Plate,4mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Thin Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Sheet 6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | Thin Aluminum Sheet,8x4 Aluminium Sheet,6061 T6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminum Diamond Tread Plate aluminum tread plate 4x8 aluminium chequer plate sheet
| Product Name: | Aluminum Tread Plate 4x8,Aluminum Diamond Tread Plate, Aluminium Chequer Plate Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
8006 8011 Aluminum Foil Roll Jumbo For Food Containers ID 76mm
| Keyword: | Aluminum Foil For Food Containers, Aluminium Foil Roll Gold, Gold Aluminum Foil |
|---|---|
| Alloy Type: | 1050, 1060, 1070, 1100, 1235, 1145, 3003, 3004, 5052, 5A02, 8006, 8011, 8021, 8079 |
| Inner Core Materials: | Aluminum Core, Etc. |
Aluminum Sheet Manufacture Aluminum Plate 5052 5083 A5182 5005 O H32 H34 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Plate 5052 5083, 5005 O H32 H34 Aluminum Sheet, A5182 Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
8006 8011 8021 8079 Aluminum Foil Paper Roll Food Grade Aluminium Foil For Food Packing
| Keyword: | Food Grade Aluminium Foil,Aluminum Foil Paper Roll,Aluminium Foil For Food Packing |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |

