All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Direct Factory Sale of 1050 3003 Aluminum Roll 0.2-1.0mm Aluminum Coil Sheet for Roofing Building Material
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
0.5 Mm Aluminum Strip Aluminum Coils Strip For Industry Building Packing
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Width: | 3-2600mm |
Aluminum Strip Coil With Standard Of GB/ T3880.1-2006 And Coil Weight Of 2-3 Tons
| Width: | 10-1600mm |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| Surface: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Embossed, Etc |
1xxx 3xxx Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria 0.3mm-0.7 Aluminium Roofing Sheet
| Keyword: | Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria,aluminium Sheet 0.3mm,aluminium Roofing Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Thickness 0.1-3.0 mm Aluminum Coil Roll Strip Width 3-2600 mm SGS Certified Material for Manufacturing
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
SGS Certified Aluminum Strip Coil Featuring Mill Finish Free Sample Excellent for Consumer Goods and Packaging Materials
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
Mill Finish Aluminium Coil Roll Sheet Strip Manufactured for Door Application Lightweight and Durable Material
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Thickness: | 0.1mm - 3.0mm |
0.5mm 0.6mm 1mm Thickness Cold Rolled Aluminum Coil Free Sample for Furniture Industry Construction
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Is Alloy: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
2mm Thick 5754 5083 Aluminium Strip Roll T851 Wear Resistance
| Product Name: | Aluminum Strips |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.1mm - 6.0mm Alloy Aluminum Strip Coil 1050 1100 3003 3005 5052 6061
| NAME: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Alloy: | 1000-8000series |
| Temper: | O-H112 T3-T8 |

