All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t8 temper coated aluminium coil ] match 244 Products.
0.2mm-0.8mm 5052 5005 5083 5086 H12 Color Coated Aluminum Coil
| Product Name: | Painted Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
PVDF Coating Color Coated Aluminum Alloy Metal Aluminium Coil
| Alloy/Grade: | 1050 1070 3003 3004 5052, Etc |
|---|---|
| Temper: | O H12 H14 H18 H24 H32 H111 H112, Etc |
| Thickness: | 0.2mm-6.5mm |
3003 H14 Mill Finish Painted Aluminum Coil For Roofing And Gutter
| Product Name: | Painted Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4mm 6mm Aluminium Coil 6000 Series Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 6061t6 Aluminum Sheet,aluminum Sheet Coil Roll,metal Sheet Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
1050 1060 Coated Aluminium Plate For Building Cladding
| Keyword: | Aluminum Plate 5083,6061 Aluminum Alloy Plate,3003 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
A5052 H32 Aluminium Coil 0.5mm Thickness For Building Packing
| Keyword: | 1.6mm Aluminum Plate,aluminum 5052 H32,aluminum Plate Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Width 100mm Temper T851 Aluminium Plate 1050 3105 For Roofing
| Keyword: | Aluminum Alloy 5083,aluminum Sheet 1050,aluminum Plate A5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
3005 3105 Aluminum Trim Coil Manufacturer Alloy Coated Coil Price
| Keyword: | Aluminum Coils For Can, Aluminum Sheet Coil, Aluminum Alloy Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
1100 1050 1060 3003 3004 Aluminium Round Disc Circle Plate Coated Aluminium Circle For Cookware Utensils
| Keyword: | Coated Aluminium Circle,aluminum Circle For Utensils,aluminum Circle Disc |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061,8011 |
3004 3104 Aluminium Coil Strip Radiator Types Transformer Aluminum Strip Price
| Name: | Aluminum Strip |
|---|---|
| Place Of Origin:: | China |
| Brand Name: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

