All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t6 6063 aluminium sheet plate ] match 31 Products.
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
T6 Anodized Aluminum Sheet Strip Coil Customized Size
| Package: | Standard Export Package |
|---|---|
| Shape: | Plate, Sheet, Coil |
| Color: | Silver, Champagne, Black, Bronze, Golden, Etc. |
6061 6082 t6 Aluminum Sheet Metal 6mm 25mm Super Duralumin 6063 t651 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminium Plate,aluminum Plate 6061,aluminum Sheet Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Aluminium Alloy: | 6061, 6063 |
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
Aluminium Sheet Price 6061 T6 Aluminum Sheet 5mm Aluminium Plate
| Keyword: | Aluminium Sheet Price,6061 T6 Aluminum Sheet,5mm Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Thin Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Sheet 6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | Thin Aluminum Sheet,8x4 Aluminium Sheet,6061 T6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
0.1mm 350mm Aluminum Alloy Sheets Plate 1060 3003 5052 6061 8011 2200mm
| Name: | Aluminium Plate |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |
Aluminium 7075 T6 5083 Aluminium Plate 6063 6061 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminium 7075 T6,5083 Aluminium Plate,6061 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1mm 1.5mm 2mm 4mm 5mm 6mm Thickness 6061 6063 T6 Alloy Aluminum Plate Aircraft Aluminum Plate Sheet
| Keyword: | Aluminium Plate,aluminum Plate 6061,aluminum Sheet Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Aluminium Alloy: | 6061, 6063 |
6061 6063 7075 T6 Aluminum Sheet / 6061 6063 7075 T6 Aluminum Plate
| Keyword: | 6061 Aluminum Sheet Plate,6063 Aluminum Sheet,7075 T6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

