All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t6 6063 aluminium sheet plate ] match 31 Products.
Anodized Aluminum Sheet Standard Export Package
| Surface: | Bright, Matt, Hair Line, Brush, Sand Blast, Checkered, Embossed |
|---|---|
| Shape: | Plate, Sheet, Coil |
| Certificate: | ISO, SGS, BV |
12mm 20mm Thick Aluminium Plate Aluminum Thick Plate 6061-T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061-t6 Aluminum Sheet,aluminum Thick Plate,aluminium Plate 20mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
5052 8083 5754 6061 6063 1.5 Mm 1mm 2mm 3mm Thick Aluminium Plate Sheet For Building
| Alloy: | 5000 Series, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O,H18,H24,H32,H34,H111,H112,T4,T6, T651,etc |
| Thickness: | 0.15-600mm |
Manufacture Anodized Aluminum Sheet 4mm 6mm 1060 3003 5083 6061 Aluminum Plate
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Thickness: | 0.2mm-20mm |
| Length: | 1-12m Or Customized |
Aluminum Sheet Roll License Plate 1060 1100 1050 Aluminum Alloy for Industry
| Keyword: | Aluminum Sheet Roll,aluminum Sheet 1050,1060 Aluminum Alloy Price |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
Aluminum Diamond Bean Pattern Checkered 3003 5052 Aluminium Plate Sheet
| Product Name: | Aluminum Diamond Checkered Plate |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 1100 1070 3003 5052 |
| Temper: | O H18 H22 H24 H26 |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
5083 Anodized Aluminum Sheet Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Sheet
| Keyword: | 5083 Aluminium Plate,5083 Aluminum Sheet,5mm Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |
Aluminum Coil 1050 1060 1100 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil,3003 3105 Aluminum Coil,5052 6061 Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

