All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ industrial machinery aluminum alloy sheet ] match 182 Products.
H22 Anodized Aluminum Plate 0.2mm 0.3mm 0.4mm Thickness
| Product Name: | Anodized Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Round Aluminum Plate 3003 DC Aluminum Circle For Cookware Making
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Diameter: | 80-1000mm |
10mm Transition Aluminum Strip Coil Anodized Aluminium 8000 Series
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sheet 1000 Series Aluminum Sheet Industrial Pure Aluminium
| Material: | 1000 Series |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province,China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sheet 1060 1100 3003 5052 2mm 3mm 4mm Aluminum Plate for Ceiling Sheet
| Keyword: | Aluminim Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.15-200mm Customized |
Yongsheng 1XXX 1050 0.5mm H24 Aluminum Strip Roll
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
3003H Coil Aluminum Stock 8011 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1060 1100 H24 Aluminum Coil Roll 1xxx 3xxx 5xxx 6xxx Series For Automotive
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
A5052 H32 Aluminum Sheet Pre Painted Aluminum Coil For Channel Yacht Bodies
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

