All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum thick plate ] match 563 Products.
Mill Finished Aluminum Sheet Plate Metal Material for Industrial Fabrication and Heavy Duty Structural Uses
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish |
| Quality Standard: | ASTM B209, EN573-1 |
Stucco Aluminum Embossed Plate Orange Skin Sheet For Refrigerator Chest Freezer
| Edge Treatment: | Mill Edge, Slit Edge, Etc. |
|---|---|
| Thickness: | As Per Your Requirements |
| Width: | As Per Your Requirements |
1060/3003/5052/6061 Aluminum Sheets Roll Aluminum Coil Plate Aluminum Strip
| Material: | Aluminium |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
| Width: | 10-2000mm |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
5052 H36 Aluminum Checkered Plate 2mm Thick Aluminum Checker Plate Sheet 3mm
| Keyword: | Aluminum Checker Plate Sheet 3mm,aluminum Checkered Plate Thickness,5052 H36 Aluminum Checkered Plate 2mm Thick |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
Mill Finish Aluminum Alloy Plate 4x8 Marine Grade 5083 Aluminum Sheets Plate
| Keyword: | Aluminium Plate,aluminum Plates Sheets,5083 Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 5000 Series |
Embossed Diamond Aluminum Plate 6083 6063 aluminum checker plate sheet
| Keyword: | Embossed Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate Sheet,checker Plates Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Checkered Plate Sheet 3003 3004 3005 H22 Aluminum Diamond Plate Sheets
| Keyword: | Aluminum Diamond Plate Sheets,3003 Aluminum Checkered Plate Sheet,3005 Aluminum Checkered Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 |
3105 3003 H14 Aluminum Sheet Plate 1.2mm 4mm 7mm 16mm Thick Aluminum Sheet For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,aluminum Sheet For Traffic Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
5052 Embossed Aluminum Sheet 4x8 5754 Aluminum Diamond Plate 100mm 1600mm
| Keyword: | 1100 Embossed Aluminum Sheet,1100 Aluminum Diamond Sheet, 4x8 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Application: | Construction, Flooring, Refrigerator, Kitchen Cabinet,etc. |
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |

