All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum thick plate ] match 563 Products.
Aluminum Sheet Plate 5052 Aluminum Sheet 0.7mm Custom Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal Custom,aluminum Sheet 0.7mm,aluminum Sheet Plate 5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3 Compartment Rectangular Aluminum Foil Plate Food Container With Flat Lids Disposable
| Raw Material: | 3003 3004 8011 |
|---|---|
| Temper: | O, H14 |
| Thickness: | 0.06mm |
3mm 4mm 1100 3003 5083 6061 Mirror Polished Reflective Embossed Aluminum Tread Plate Checkered
| Name: | Polished Mirror |
|---|---|
| Alloy: | 1100/1050/1060/3003/3004/3005/5005/6061, Etc |
| Temper: | O H12 H14 H16 H18 H19 H24 H32 T6, Etc |
Aluminum Round Plate 1050 1060 1100 250mm 350Mm 780mm H14 Cookware Utensile
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 90mm-1020mm (customer Requirements) |
1/1.5/1.75/2/1.2/2.5mm Aluminum Circle Plate Round 1060 O Aluminum Disc
| Material: | 1000 Series |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H18,H24,H32,etc |
| Thickness: | 0.3-10.0mm, As The Customer's Request |
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
Alloy 1000 Thickness 0.1mm 5mm Durable Metal Aluminum Sheet Plate for Electrical Components and Mechanical Engineering Projects
| Material: | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
| Temper: | O~H112 |
Checkered Plate Aluminum Sheet Price 1000 3000 5000 Series Aluminum Diamond Plate
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Alloy: | 1 3 5 6 Series |
| Temper: | O-H22 |
3000 Alloy Aluminum Sheet Plate Any Length Custom Sizes Lightweight Durable Corrosion Resistant Material
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
|---|---|
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Etc. |
| Certificate: | SGS, ISO, RoHS, Etc. |
Polished Alloy Aluminum Sheet Plate 3 5 6 8 Series 10mm
| MOQ: | 1 Ton |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-30mm |
| Width: | 10mm-2200mm |

