All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 485 Products.
1100 1050 1060 3003 3004 Aluminium Round Disc Circle Plate Coated Aluminium Circle For Cookware Utensils
| Keyword: | Coated Aluminium Circle,aluminum Circle For Utensils,aluminum Circle Disc |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061,8011 |
Painted RAL Color 1060 3003 3004 5052 PVDF PE Prepainted Color Coated Aluminum Coils Sheets
| Package: | Standard Export Package |
|---|---|
| Width: | As Per Your Requirements |
| Coating: | PE, PVDF |
3000 series high quality aluminum circle for kitchenware H14
| Alloy: | 1050,1060,1070,1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 80mm-1000mm (customer Requirements) |
Direct Factory Sale of 1050 3003 Aluminum Roll 0.2-1.0mm Aluminum Coil Sheet for Roofing Building Material
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
Aluminium Checker Plate 1050 1100 3003 5052 Aluminum Embossed Sheet for Refrigerator Use
| Keyword: | Aluminium Checker Plate Price,Aluminium Checker Plate Thickness,aluminium Checkered Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
5.0mm Aluminum Diamond Plate Sheet 5754 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
H112 Aluminum Diamond Sheet Checkered Plate 1060 3003 5754
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate,Brushed Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 2mm 1100 3003 Color Coated Aluminum Coil For Channel Letter
| Keyword: | 1050 2 Mm Aluminum Coil,aluminum Coil For Channel Letter,color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Channelume Aluminum Strip Color Mirror Aluminum Coil Strip For Channel Letter
| Keyword: | Channelume Aluminum Strip,Color Mirror Aluminum Coil Strip,Aluminum Coil Strip For Channel Letter |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
25mm 30mm Round Disc 1050ho A3003 Aluminum Sheet Pan Aluminum Circle For Pan Non Stick
| Product Name: | Aluminum Circle For Pan Non Stick,3003 Aluminum Circle,1050ho Aluminum Circle Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |

