All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium roof sheet ] match 128 Products.
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
0.75mm Aluminium Plate Supplier 1100 6061 7005 Sheets
| Keyword: | 0.75mm Aluminium Plate,1/4 Aluminum Sheet,6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
SGS Certified Alloy 5005 5052 5754 5083 6061 6063 T6 Aluminium Plate Sheets Metal Used in and Automotive Manufacturing
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Surface Treatment: | Mill Finish |
Aluminum Sheet Supplier 3003 5083 H111 Aluminium Plate Sheets Rolls
| Keyword: | Aluminum Sheet Supplier,aluminium Plate 5083 H111,aluminum Plate Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1060/3003/5052/6061 Aluminum Sheets Roll Aluminum Coil Plate Aluminum Strip
| Material: | Aluminium |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
| Width: | 10-2000mm |
Marine Grade Aluminum 5052-h32 5005 H34 H14 Aluminum Plates 3 cm 15mm Thick Aluminum Sheet
| Keyword: | Marine Grade Aluminum 5052-h32,aluminum Plates 3 Cm Thick,aluminum Sheet 15mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Embossed Diamond Aluminum Plate 6083 6063 aluminum checker plate sheet
| Keyword: | Embossed Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate Sheet,checker Plates Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
H18 1050 3003 5052 4.0mm Colour Coated Aluminium Sheet
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom1xxx 3xxx 5xxx 1.0mm Diamond Embossed Aluminium Checkered Sheet Cutting Welding Services
| Product Name: | Diamond Embossed Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
7075 T6 Aviation Grade Aluminium Plate Anodized Mill Finish
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,aluminium 7075 T6,7000 Series Aluminium Alloy Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |

