All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 271 Products.
Cutting Aluminum Sheet Metal Alloy 3003 3105 3005 10 Mm 1.5 Mm Thickness Aluminum Plate For Roof
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal,1.5 Mm Thickness Aluminum Sheet,Aluminum Plate For Roof |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 3003 3004 3005 3105 |
Polished Aluminum Mirror Sheet High Reflective Aluminum Reflection Sheet
| Product Name: | Polished Aluminum Mirror Sheet,mirror Aluminum Sheet,reflective Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mill Finished 3003 3105 3005 Alloy Aluminum Flat Sheet 10mm 6mm 3 Mm 1mm Thick 4x8 Aluminum Sheet Price
| Keyword: | Aluminum Flat Sheet,aluminum Sheets 3 Mm Thick,aluminum Sheet 1mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 3003 3004 3005 3105 |
7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet Aluminum Roofing Sheet
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheet,7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet,aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
1 4 Inch Thick Aluminum Plate 1/8 Inch 10mm 6mm 3mm 1mm Thickness 4*8 FT
| Aluminum Alloy: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
|---|---|
| Thickness: | 0.1mm-2600mm |
| Width: | 1000mm, 1200mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm Or Any Cut To Size |
5052 Aluminum Sheet Plate Aluminum Thick Plate Marine Grade Aluminum Plate For Boat
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,aluminum Sheet Plate 5052,marine Grade Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium 7075 T6 5083 Aluminium Plate 6063 6061 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminium 7075 T6,5083 Aluminium Plate,6061 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom 4 X 8 Aluminum Checker Plate 1.5mm 5754 5083 3003 Embossing Aluminum Diamond Plate Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Tread Plate 4x8,Aluminum Diamond Tread Plate, Aluminium Chequer Plate Sheet |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
1100 3105 5052 Aluminum Diamond Plate 4x8 8/1 Sheet 2200mm
| Keyword: | Aluminum Sheet 1100,3105 Aluminum Sheet,5052 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Roofing Sheets 1060 H24 Aluminum Plate 3105 H24 Aluminum Roof Tiles
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheets,3105 H24 Aluminum Roof Tiles,1060 H24 Aluminum Plate |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

