All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Customized 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Hot Rolled DC Material Process Ideal for cooker&Industrial Applications
| Applications: | Cookware, Utensils, Traffic Signals, Etc |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 3003 3105 3004 |
| Technique: | CC/DC |
1060/3003 Alloy Aluminum Discs Corrosion-Resistant for Frying Pan/Rice Cooker Pot
| Alloy: | 1050,1060,1070,1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 50mm-1200mm (customer Requirements) |
3000 series high quality aluminum circle for kitchenware H14
| Alloy: | 1050,1060,1070,1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 Etc. |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter: | 80mm-1000mm (customer Requirements) |
Factory Suppliers OEM ODM 1050 1100 3003 3105 Aluminum Circle Disc Aluminum Alloy Circle Sheet Plate Price
| Product Name: | Aluminum Circle Disc |
|---|---|
| Alloy: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O, H14, H16, H18 |
Aluminum Alloy Disc 1050/1060/1100 Smooth Surface Aluminum Circle Disc Temper O for Precision Engineering
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18 |
| Size: | Customized |
Customized Aluminum Circle Offering Excellent Corrosion Resistance And Lightweight Properties for Cookware
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 3A21, 5005, 5052, 5754, 5083, 6061, Etc. |
|---|---|
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
| Thickness: | 0.13 Mm-6.5 Mm |
Raw Material Aluminum Circle 1100 For Non Stick Pot Pan
| Alloy: | 1100 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.13-6.5mm |
99% Aluminum Circle 2mm 2.5mm 3mm For Cookware Utensils Aluminum Round
| Alloy: | 1050 1060 1100 3003 3004 5005 5052 5454 |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, H24 |
| Thickness: | 0.4-10mm |
Kitchenware Usage Aluminum Wafer / Circle / Disc 3003 3004 3105 Aluminium
| Alloy: | 3003 3004 3105 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Diameter: | 80mm-1000mm |
5005 5052 5083 Aluminum Circle Discs Round Plate Aluminum Wafer
| Alloy: | 5005 5052 5083 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Diameter: | 80-1000mm |

