All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
1235 1060 soft pack battery core special aluminum foil high conductivity
| Alloy: | 1235, 1060, 1000series, Etc |
|---|---|
| Temper: | H18, Etc |
| Thickness: | 0.012-0.2mm |
Aluminum Foil 8021 O Alloy PTP Blister Packaging Aluminum 45 50 60μm Pharmaceutical Grade Customization Available
| Alloy: | 8021, 8011, 8079, Etc |
|---|---|
| Temper: | O, O-H112 |
| Thickness: | 0.022-3.0mm |
Hydrophilic foil 8011 blue aluminum foil for air conditioner
| Product Name: | Hydrophilic Aluminum Foil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 8011 |
| Temper: | O-H112 |
8011 O 55mic 70mic Thickness Aluminum Strip Foil For Flexible Duct
| Alloy: | 8011 O |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Thickness: | 0.0045-0.2mm, Etc |
Certified Aluminum Foil Roll Alloy Material With Cutting Service for Food Packaging Insulation And Industrial
| Thickness: | 0.006-0.2 Mm |
|---|---|
| Yield (MPa): | Aluminum Foil+Bubble+White Pe Film |
| Standards: | 70 ~ 550Mpa |
Smooth surface 10-20 microns thickness 0.006-0.2 mm film offering excellent barrier properties and performance in manufacturing processes
| Application: | Cigarette Packaging, Lamination And Food Packaging, Etc |
|---|---|
| Thickness: | 0.006-0.2 Mm |
| Standards: | 70 ~ 550Mpa |
Lamination and Food Packaging Aluminum Foil Roll With Thickness 0.006-0.2 Mm And Processing Service Punching Ideal For Commercial
| Surface: | Smooth |
|---|---|
| Certificate: | SGS, ISO, RoHS, Etc. |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
Aluminum Foil Roll Aluminum Foil Bubble White Pe Film Thickness 0.006 To 0.2 mm Strong Flexible Protective Layer
| Sample: | Free |
|---|---|
| Yield (MPa): | Aluminum Foil+Bubble+White Pe Film |
| Thickness: | 0.006-0.2 Mm |
Alloy 1235 8011 8079 3003 Aluminum Foil Jumbo Roll for Packaging/Laminated Foil
| Alloy: | 1235, 8011, 8079, Etc |
|---|---|
| Temper: | O, H18 |
| Thickness: | 0.006-0.2mm |
200 Sq Ft Aluminum Foil 0.014mm X 30cm X 61m Foil Roll Wrappers
| Material: | 8011 Alufoil |
|---|---|
| Thickness: | 0.006mm(6micron) - 0.2mm (200micron) |
| Width: | 120- 1500 Mm (tolerance:± 1.0mm) |

