All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips ] match 677 Products.
1mm 2mm1000series thin Aluminum coil strip for industry building pressing
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1060 3003 5052 6061 Thin Aluminium Strip Coil H112 For Industry Building
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
White Aluminum Coil 3003 3004 3105 5005 ALuminum Coil Trim Coated
| Grade: | 1050 1060 1100 3003 3004 3005 5052 5083 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.1-8.0mm |
Aluminum Alloy Strip 5052 5182 8011 O H12 H14 H16 H18 H19 For Beverage Caps
| Alloy: | 5000 Series, 8000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm-5.0mm |
Channel Letter And Advertising Use Color Aluminum Coil Strips Led Strip Aluminum
| Name: | Aluminum Strip |
|---|---|
| Thickness: | 0.4mm, 0.5mm, 0.6mm, 0.8mm |
| Width: | 4cm, 5cm, 6cm, 7cm, 8cm, 9cm, 11cm |
Finish Aluminium Plate 5083 7075 Aluminium Sheet Alloy For Cladding Ceiling
| Keyword: | Aluminum 5083 Sheet,aluminium Plate 7075,aluminum Ceiling Strips & Flat Aluminum Strip |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-350mm |
Aluminum Led 3D Sign Trim Color 1060 1070 Channel Letter For Coil
| Series: | 1000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Width: | 3-2600mm |
1060 3003 1.5/2.0/3.0mm*1200mm Thermal Insulation Aluminum Coil
| Aluminum Alloy: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
0.5mm 1mm 3mm 15mm 20mm 25mm 1050 1060 1100 Thin Flat Aluminium Strip Coil For Transformers / Batteries
| Keyword: | Aluminium Strip Coil,Flat Aluminium Strip,1050 1060 1100 Aluminium Strip |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
0.1 - 3.0mm Aluminum Coil Strip Anodizing 1060 1100 3003 8011
| Thickness: | 0.1-3.0mm |
|---|---|
| Width: | As Per Your Requirements |
| Length: | Customized |

