All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum sheets supplier ] match 330 Products.
Metal Building Aluminum Foil Roll 3003 H46 Aluminum Foil Big Roll
| Keyword: | 3003 Aluminium Foil Roll, H46 Aluminum Foll ,Metal Building Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Width: | 10mm ~ 1500mm |
5052 Aluminum Foil Roll 0.6mm 0.8mm Aluminium Foil Jumbo
| Keyword: | 5052 Aluminium Foil Jumbo Roll, 5052 Aluminum Foll ,0.6mm Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 Mm ~ 0.2 Mm(According To Customer Requirements) |
Small Size Aluminum Circle Disc 3003 H24 Circle Aluminum Pans
| Alloy: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Diameter: | 80-1000mm |
Aluminium Checker Plate Sheet 5754 3003 6061 Aluminum Diamond Tread Plate for Flooring Manufacturer in China
| Keyword: | Aluminium Chequered Plate,Aluminium Checker Plate Sheet,Aluminum Diamond Plate Flooring |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
1xxx 3xxx 5xxx Aluminum Coil Downspout Aluminum Coil 3003 Aluminum Coil
| Keyword: | 3003 Aluminum Coil,1xxx 3xxx 5xxx Aluminum Coil,downspout Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1000 Series Color Coated Aluminum Coil PVDF Coating For Gutter Roofing
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
505mm 510mm Prepainted 1050 Coated Aluminum Coil O-H112
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
5052 h32 Aluminum Alloy Coils 3003 Aluminum Roll 1060 1100 Aluminum Gutter Coil
| Keyword: | 5052 H32 Aluminum Alloy Coils,aluminum Roll,aluminum Coil For Gutter |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Certificate: | ISO, RoHS |
2mm 3mm Thick Anodised Aluminium Sheet 5052 5083 1050 3003 H14 For Exterior Use
| Keyword: | 2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,anodised Aluminium Sheet,aluminium Sheets For Exterior Use |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminum Alloy Strip Color Coated Channel Letter Aluminum Strip Coil For Letter
| Keyword: | Aluminum Alloy Strip,color Coated Aluminum Strip,color Coated Channel Letter Aluminum Coil Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

