All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum coil ] match 331 Products.
Alloy 6063 6061 T6 T4 Aluminum Coil Aluminum Sheet Roll Stock
| Keyword: | 6063 6061 T6 T4 Aluminum Coil,6061 Aluminum Alloy Roll,aluminum Coil 6063 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
1060 0.3mm 0.6mm 1.2mm Thickness Aluminum Coil Roll Stock
| Keyword: | Cold Rolled Aluminum Coils, Aluminum Coil For Roofing |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
Mill Finished 3003 5005 Aluminum Thick Sheet 2mm For Cladding Gutter
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,aluminum Sheet 8mm Thick,12mm Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Aluminum Strip Slitting 0.2 0.3 0.4 0.5 0.6 3.0mm Stamping 1060 Aluminum Coil
| Aluminum Alloy: | 1060 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
1060 1070 PE PVDF Coating Diamond Orange Peel Stucco Embossed Aluminum Coil
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.15mm-5.0mm |
3mm 1050 5052 Embossed Aluminum Coil For Construction Roofing
| Product Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5000 Series Alloy Color Aluminum Pre - painted Coated Aluminum Coil
| Alloy/Grade: | 5052 5652 5154 5254 5454 5083 5754 5A02, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Width: | 10mm-1600mm |
1060 3003 1.5/2.0/3.0mm*1200mm Thermal Insulation Aluminum Coil
| Aluminum Alloy: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
Dc Cc 3003 H14 1060 Stucco Embossed Aluminum Coil Aluminium Checker Plate Sheet
| Product Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1000 Series Coating Aluminum Coil Strips For 3D Channel Letter Signs
| Alloy Grade: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.1-6.5mm |

