All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum coil ] match 331 Products.
Small Aluminum Circle Sheet 1070 1060 1100 Aluminum Metal Wafer
| Features: | Not Suitable For Heat Treatment, Good Corrosion Resistance, GC Resistance, Low Strength, But Suitable For Cold Work Hardening. |
|---|---|
| Material: | 1000 Series, 3000 Series |
| Diameter: | 80-1000mm, Customized |
2mm 3mm 4mm Aluminum Sheet Marine Grade Alloy 6063 6061 Aluminum Plate
| Alloy: | 6061 6063 |
|---|---|
| Temper: | T6, T651, T4, T851, Etc |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
Circles Discs Electric Cooker Raw Material Non-stick Aluminum Sheet
| Alloy: | 3003, 3105, 5052 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Diameter: | 80mm-1000mm |
Aluminum Foil Food Container Rectangular Aluminum Bread Baking Foil Pan
| Alloy: | 8011 3003 |
|---|---|
| Sample: | Free |
| Grade: | Food Grade |
3003 1060 1070 Alloy Metal Aluminum Disc Circle for Cooker and Sign
| Name: | Aluminum Disc |
|---|---|
| Grade: | 3003 3004 3103 3104 3005 |
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
1060 0.55mm Thickness Aluminum Circle O H Temper Alu Disc For Kitchen
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, Etc |
|---|---|
| Temper: | O,H12,H14,H16, H18,H24,H32,etc |
| Thickness: | 0.13mm—6.5mm |
Anodized Aluminum Plates Sheets 5052-H38 5005 H34 5754 Aluminum Sheet Metal For Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet Coil,4x8 Aluminum Sheet Price,aluminum Sheets For Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Roofing Sheet In Nigeria Aluminum Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness
| Keyword: | Aluminium Roofing Sheet Coil,aluminium Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness,best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium 7075 T6 5083 Aluminium Plate 6063 6061 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminium 7075 T6,5083 Aluminium Plate,6061 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1100 3105 5052 Aluminum Diamond Plate 4x8 8/1 Sheet 2200mm
| Keyword: | Aluminum Sheet 1100,3105 Aluminum Sheet,5052 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

