All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5 bar diamond plate sheets ] match 86 Products.
3003 5052 5083 6061 Anti-Slip Diamond Pattern Aluminum Tread Plate Aluminium Metal
| Keyword: | Non-Slip Aluminum Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Type: | Plate/Coil |
Custom1xxx 3xxx 5xxx 1.0mm Diamond Embossed Aluminium Checkered Sheet Cutting Welding Services
| Product Name: | Diamond Embossed Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
5754 5083 5052 Aluminum Chequered Sheet 3003 3105 Aluminum Tread Plates
| Material: | Aluminum Chequered Sheet |
|---|---|
| Alloy: | 1000, 3000, 5000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
3Bar 5Bar Aluminum Checkered Plate 1050 Non Slip Aluminum Embossed Sheet
| Keyword: | 1050 Checkered Aluminum Plate,1050 Aluminum Embossed Sheet |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Application: | Construction , Flooring ,Refrigerator, Wine Cabinet, Kitchen Cabinet Etc. |
Diamond Aluminum Plate / Aluminum Checkered Patterned Plate / Embossed Perforated Aluminum Sheet
| Keyword: | Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checkered Patterned Plate,Embossed Perforated Aluminum Sheet |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
Factory High Quality 5000 Series Aluminum Diamond Checkered Plate Embossed Aluminium Diamond Sheet
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
|---|---|
| Temper: | O - H112 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
Embossed Aluminium Diamond Sheet 1060 1100 3003 5052 5754 Tread Aluminum Checker Plate
| Alloy/Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
3003 5754 6061 Aluminum Diamond Tread Plate Aluminum Checkered Plate Aluminium Sheet
| Alloy: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
5052 5754 Diamond Aluminum Plate / Checkered Patterned Plate / Embossed Perforated Aluminum Sheet
| Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Type: | Plate/Coil |
8x4 Sheet Aluminium Chequer Plate aluminium tread plate 2mm black aluminium checker plate
| Brand: | Yongsheng |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 8011, 8006, 8079, 3003, 3004, 3005, 1235, 8021, 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 5052, 5A02 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |

