All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 4x8 aluminum plates sheets ] match 35 Products.
6000 Series Aluminum Alloy Sheet 6061 6063 6082 T6 4x8 Aluminum Plate Sheet Roll
| Keyword: | 6061 Aluminium Plate,aluminum Plate 6063,aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Aluminium Alloy: | 6061, 6063,6082 |
Anodized Aluminum Plates Sheets 5052-H38 5005 H34 5754 Aluminum Sheet Metal For Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet Coil,4x8 Aluminum Sheet Price,aluminum Sheets For Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mill Finish Aluminum Alloy Plate 4x8 Marine Grade 5083 Aluminum Sheets Plate
| Keyword: | Aluminium Plate,aluminum Plates Sheets,5083 Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 5000 Series |
1100 3105 5052 Aluminum Diamond Plate 4x8 8/1 Sheet 2200mm
| Keyword: | Aluminum Sheet 1100,3105 Aluminum Sheet,5052 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
H112 Aluminium Chequered Plate 5 Bars 4x8 Aluminum Diamond Plate Embossed Aluminum Sheet
| Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
7075 8011 4x8 Aluminium Plate Powder Coated For Facade Wall
| Keyword: | 4x8 Aluminum Sheet Price,aluminum Sheet Price,3003 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
1100 1050 3003 3xxx Series 2.8mm 3mm Thick 4x8 Aluminum Sheets Coil For Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet Coil,4x8 Aluminum Sheet Price,aluminum Sheets For Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mill Finished 3003 3105 3005 Alloy Aluminum Flat Sheet 10mm 6mm 3 Mm 1mm Thick 4x8 Aluminum Sheet Price
| Keyword: | Aluminum Flat Sheet,aluminum Sheets 3 Mm Thick,aluminum Sheet 1mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 3003 3004 3005 3105 |
4 X 8 Aluminum Checkered Sheet Plate 0.5mm 1.0mm 1 Bar Aluminum Checkered Plate
| Product Name: | Aluminum Checkered Sheet |
|---|---|
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
1 4 Inch Thick Aluminum Plate 1/8 Inch 10mm 6mm 3mm 1mm Thickness 4*8 FT
| Aluminum Alloy: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
|---|---|
| Thickness: | 0.1mm-2600mm |
| Width: | 1000mm, 1200mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm Or Any Cut To Size |

