All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
Soft Temper H18 0.13mm Thin 1100 Aluminium Alloy Strip
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 2mm 1100 3003 Color Coated Aluminum Coil For Channel Letter
| Keyword: | 1050 2 Mm Aluminum Coil,aluminum Coil For Channel Letter,color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom Aluminum Sheet 5083 5086 H321 H116 Marine Aluminum Plate Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium Plate Marine,custom Aluminum Sheet,5083 Marine Aluminium Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Custom Polishing High Reflective Mirror Finish Aluminum Sheet Plate
| Product Name: | Mirror Finish Aluminum Sheet Plate,Custom Polishing Aluminum Sheet Plate,High Reflective Aluminum Sheet Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet Aluminum Roofing Sheet
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheet,7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet,aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
4mm 7mm 12mm 15mm 16mm 25mm Thick Aluminum Plate 3003 H14 3105 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Corrosion Resistance 11 Micron Aluminum Foil Coil For Kitchen
| Keyword: | 7 Micron Aluminum Foil, Foil Paper Aluminum Foil, Aluminum Foil Roll For Kitchen |
|---|---|
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 1235, 1145, 3003, 3004, 5052, 5A02, 8006, 8011, 8021, 8079 |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
Diamond Aluminum Checkered Plate 1050 1100 3003 5052 Embossed Aluminum Sheet
| Alloy: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series Aluminum Sheet |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.2mm, 1.5mm, 2mm, 3mm, 5mm, Customized |
1000 Series Coating Aluminum Coil Strips For 3D Channel Letter Signs
| Alloy Grade: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
A1050 A1060 A1070 A1100 A3003 Aluminum Circles For Crafts And Cooking Pan
| Product Name: | Aluminum Disk |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

